Žmonių saugumas ir šalies gynyba

Po 2014 metų Rusijos agresijos prieš Ukrainą susidariusi geopolitinė ir saugumo padėtis regione tik išryškino, kaip naiviai ir neatsakingai ilgą laiką buvo vertinamas Lietuvos saugumas ir gynyba. Šią pamoką turime išmokti visam laikui, o investicijas į krašto gynybą vertinti plačiau – tiek karine, tiek pilietiškumo ugdymo prasme.

Neturime teisės rizikuoti valstybės ir piliečių saugumu, delsti priimant būtinus sprendimus ar leisti populistams supriešinti šalies gynybą su švietimu, socialine apsauga ar kultūra.

Įsipareigojimą skirti 2,5% bendrojo vidaus produkto (BVP) šalies gynybai vertinu kaip būtiną – ar to pakaks, priklausys nuo Lietuvos gynybinio pasirengimo ir geopolitinės situacijos. Tokios apimtys leis ne tik adekvačiai stiprinti šalies gynybos potencialą, bet ir vystyti Lietuvos gynybos pramonę bei mokslą, sukuriant realią grąžą ir naudą Lietuvos ekonomikai.

Esu tikras, kad Lietuvai nereikia apsiriboti Vokietijos vadovaujamo NATO priešakinių jėgų bataliono dislokavimu mūsų šalyje. Būtina kelti naują tikslą – pasiekti, kad Lietuvoje būtų įsteigta nuolatinė Jungtinių Amerikos Valstijų karinė bazė.

Vertinant saugumo ir gynybos potencialą, Lietuvos bendradarbiavimas su Lenkija yra neįkainojamas, jį reikia pakelti į kokybiškai naują lygį. Lietuva gali ir turi rasti būdų dalyvauti ir prisidėti, taip pat ir finansiškai, prie Lenkijos kuriamos priešraketinės gynybos. Neabejoju, jei bus įdėtos pakankamos pastangos, galima pasiekti, kad Lenkijoje dislokuota NATO ar JAV ginkluotė dengtų ir Lietuvos teritoriją.

Tam, kad Lietuvos kariuomenė geriau atliktų savo užduotis, būtina visuomenės parama. Kiekvienas iš mūsų gali įsitraukti į krašto gynybą. Visuomenės indėlis įmanomas per įvairias struktūras – jei ne per profesionalią kariuomenę ar šauktinius, tai per savanorius, šaulius ir kitas organizacijas. Nuo 2014 m. esu Šaulių sąjungos narys, šios pareigos man suteikia ypatingą pakilimą.

Lietuvoje atkurtas dalinis karinis šaukimas buvo būtinas siekiant stiprinti kariuomenę. Visuotinis karinis šaukimas šiuo metu būtų pernelyg brangus ir neefektyvus. Turime koncentruotis į kitas priemones – plečiant kariuomenės rezervą, vykdant nuolatinius trumpalaikius mokymus, plačiau įtraukiant jaunimą į sukarintų organizacijų veiklą.