Ukraina pradeda naują europietišką istorijos etapą

2014 09 16 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Antradienį, rugsėjo 16 d., Ukrainos ir Europos Sąjungos asociacijos sutartį Europos Parlamentas ir Ukrainos Aukščiausioji Rada ratifikavo tiesioginės vaizdo konferencijos metu. Europarlamentarai Petras Auštrevičius ir Antanas Guoga teigia, kad tai galimybė Ukrainai tapti pilnateise ES nare ir tikisi, jog sprendimas metams „užšaldyti“ laisvosios prekybos dalį nereiškia, kad Rusija gavo ypatingas galias koreguoti dvišalę ES ir Ukrainos darbotvarkę.

Pasak liberalo Petro Auštrevičiaus, ši sutartis reiškia, kad Ukrainos santykiai su ES pereina į kokybiškai naują etapą.

„Tai istorinė diena tiek Ukrainai, tiek visai ES. Pagaliau galime pasidžiaugti Vilniaus viršūnių susitikimo rezultatais. Prieš metus tuometinė Ukrainos valdžia atsisakė pasirašyti šią sutartį. Ir, deja, prireikė daugybės žmonių netekčių ir kraujo – Maidane ir Rytų Ukrainoje, kad sutartis būtų pasirašyta. Tačiau šiandien Ukraina naujai pradeda rašyti savo istoriją“, – sako P. Auštrevičius.

Europarlamentaras tikisi, kad vieneriems metams atidėtas Asociacijos sutarties dalies dėl laisvosios prekybos įgyvendinimas nesulėtins reikiamų reformų Ukrainoje. „Viliuosi, kad šis sprendimas „užšaldyti“ laisvosios prekybos dalį nereiškia, kad Rusija gavo ypatingas galias koreguoti dvišalę ES ir Ukrainos darbotvarkę ir kištis į Asociacijos sutarties turinį. Tai būtų žalinga ne tik Ukrainai, bet ir didžiulė klaida visos ES mastu“, – pabrėžia P. Auštrevičius.

ES ir Ukrainos asociacijos sutartis šiandien buvo pasirašyta Kijeve ir Strasbūre, tiesioginės vaizdo konferencijos metu. Tai – beprecedentis įvykis Europos parlamentarizmo istorijoje.

„Sutarčių ratifikavimas buvo jaudinantis istorinis momentas. Galimybė matyti kartu balsuojančius ir Ukrainos parlamentarus to paties ratifikavimo metu Europos Parlamente metu sukūrė ypatingą, Ukrainos žmones palaikančią nuotaiką. Šioje kadencijoje tokių plojimų dar nebuvo nė vieno balsavimo metu. Tikiuosi, kad šis entuziastingas palaikymas sklandžiai atves Ukrainą į Europos Sąjungą“, – papildė liberalas europarlamentaras Antanas Guoga.