Europos Parlamento nariai priėmė rezoliuciją dėl politinės krizės Moldovoje

2018 07 13 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
flag 2528912 1280 Nuotr. Pixabay

Europos Parlamento nariai priėmė rezoliuciją dėl politinės krizės Moldovoje, kilusios dėl negaliojančiais pripažintų Kišiniovo mero rinkimų, išreikšdami rimtą susirūpinimą sprendimu ir ragindami Moldovos valdžios atstovus užtikrinti demokratinių mechanizmų veikimą.

Europos Parlamentas taip pat reikalauja, kad Europos Komisija sustabdytų mikrofinansinės pagalbos ir biudžeto paramos teikimą, kol bus įvykdytos tam tikros sąlygos.

ALDE frakcijos narys Petras Auštrevičius (Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdis), Europos Parlamento pranešėjas dėl Moldovos, apgailestauja dėl šalyje susiklosčiusios situacijos ir kviečia Kišiniovo valdžios institucijas gerbti duotus proeuropietiškus įsipareigojimus:

„Moldova, kuri buvo laikyta viena pagrindinių partnerių, buvo pirmoji, kuriai suteiktas bevizis režimas, ir kuri inicijavo svarbias reformas daugelyje sričių.

Šiandien Moldova atrodo kaip užgrobta valstybė, lyg kokia neskaidriai valdoma privati įmonė. Užvaldyta viskas: teisinė ir rinkimų sistemos, bankinis sektorius, spauda.

Aš nuoširdžiai tikiu ES-Moldovos partneryste, paskatinusia geresnę ateitį Moldovos žmonėms, kurie nusipelno mūsų paramos ir bendradarbiavimo, tačiau valdžios institucijos privalo laikytis įsipareigojimų ir pakreipti šalies valdymą teisinga linkme.“

ALDE frakcijos narė Renate Weber (nepriklausoma parlamentarė, Romunija) pridurė:

„Deja, Moldovos teisinė sistema pažeidė žmonių valią, išreikštą rinkimuose, piktnaudžiaudama rinkimų sistema ir atšaukdama Kišiniovo rinkėjų balsus. Teisinė sistema tiesiog sužaidė politinį žaidimą. Tikrasis Kišiniovo rinkimų laimėtojas Andrei Nastase pasielgė taip, kaip rinkimų dieną elgiasi kiekvienas iš mūsų: mes kviečiame žmones pasinaudoti jų pilietine balsavimo teise. A. Nastase nesiūlė, kaip žmonės turėtų balsuoti. Tai nėra politinė kampanija ar rinkiminė propaganda ir neturi nieko bendra su terminu „rinkiminė agitacija“, kaip įvardina Moldovos teisė.

Tiesą sakant, išsigandusi opozicijos laimėjimo, tikroji Moldovos valdžia, Vladimir Plahotniuc ir jo patarėjai rado būdą problemai išspręsti: pasitelkė kontroliuojamą teisingumą. Europos Sąjunga negali pritarti tokiam elgesiui“.