P. Auštrevičius: „Vakarai turi užkirsti nešvarių pinigų srautą iš Rusijos į Europos sostines“

2016 10 19 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Europos Sąjunga negali daryti jokių nuolaidų ar išlygų santykiuose su Rusija, priešingu atveju Kremlius augins savo įtaką Vakaruose, toliau kurstys neramumus Rytuose. Apie tai šiandien kalbėta Europos Parlamente surengtoje ir liberalo Petro Auštrevičiaus inicijuotoje tarptautinėje konferencijoje „Minsko susitarimai: ES-Rusijos santykiai ir sankcijų reikšmė“.

„Pasigirsta nuomonių, kad dabartinės ES sankcijos Rusijai neveikia. Kategoriškai nesutinku su tokia pozicija, nes būtent sankcijos padėjo sustabdyti Rusiją nuo dar didesnės katastrofos Ukrainoje – taikiklyje buvo Charkovas, Odesa, Kijevas, bet šis Kremliaus planas žlugo. Kita vertus, nebegalima ignoruoti Rusijos demokratų ir disidentų keliamo klausimo apie tai, kodėl ES sankcijų sąraše vis dar yra tik vienetai V. Putino aplinkos oligarchų, funkcionierių bei kitų įtakingų veikėjų, kai realiai jų yra šimtai? Kodėl šimtai jų toliau sėkmingai investuoja nešvarius pinigus Vakarų šalyse? Todėl nepakanka tik pratęsti esamas sankcijas. Vakarai turi priimti principinį politinį sprendimą ir pagaliau nukirsti tą korupcijos giją, vedančią iš Rusijos į Europos sostinių bankus, nekilnojamojo turto ir kitas rinkas. Tik tada bus galima pasakyti, kad padaryta viskas, kas įmanoma“, – konferencijoje teigė P. Auštrevičius.

Andrejus Piontkovskis – garsus Rusijos analitikas, rašytojas, mokslininkas, šiuo metu gyvenantis priverstinėje emigracijoje Izraelyje – konferencijoje Briuselyje atkreipė dėmesį į V. Putino nesėkmes.

„V. Putinas patyrė iškart tris fundamentalius pralaimėjimus savo inspiruotame konflikte su Vakarais. Pirma, Ukrainoje žlugo jo „rusų pasaulio“ idėja, nes rusakalbiai ukrainiečiai neišėjo už jį kariauti su ginklu rankose. Antra, subyrėjo V. Putino branduolinis šantažas, nukreiptas į Baltijos šalis, nes juk buvo grasinama, kad jei NATO pajėgos bus dislokuotos Baltijos šalyse, jis panaudosiąs branduolinį ginklą. NATO pajėgos buvo dislokuotos ir šantažas žlugo. Ir trečia – Sirijoje V. Putinas tapo karo nusikaltėliu, o juk svajojo apie pergalę“, – teigė A. Piontkovskis.

Andrejus Illarionovas, garsus Rusijos ekonomistas, Vašingtono CATO instituto analitikas ir buvęs V. Putino patarėjas konferencijoje Briuselyje perspėjo: „Vakarai nesugebėjo sukurti efektyvaus Rusijos sulaikymo plano prieš aštuonerius metus, kuomet buvo užpulta Gruzija. Tada Gruzijoje buvo apie 1000 aukų ir keliasdešimt tūkstančių pabėgėlių. Toks neįgalumas atvedė prie agresijos prieš Ukrainą, kur skaičiuojame jau 10 tūkst. aukų ir kelis milijonus pabėgėlių. Po to sekė Sirija, kur žuvusiųjų – apie 400 tūkst., o savo namus priversti palikti dešimtys milijonų. Perspėju – jei nebus adekvačiai suprastas V. Putino skleidžiamas pavojus, aukų bus vis daugiau ir tai persikels į Europą“.