P. Auštrevičius: „Nesuprantama, kodėl Lietuvos valdžia nenori stiprinti dingusių vaikų paieškos sistemos“

2016 05 19 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
Logo AA Full color outlines3

Europarlamentarui Petrui Auštrevičiui nesuprantamas Lietuvos Vyriausybės ir Vidaus reikalų ministerijos nenoras jungtis prie tarptautinės įspėjimo apie dingusius vaikus sistemos „AMBER Alert Europe“, sėkmingai veikiančios 16-oje Europos Sąjungos valstybių, bet ne Lietuvoje.

P. Auštrevičius su paklausimu dėl „AMBER Alert Europe“ neseniai kreipėsi į Vidaus reikalų ministeriją, į tai gautas oficialus vidaus reikalų ministro Tomo Žilinsko atsakymas.

„Vidaus reikalų ministro atsakymas ir požiūris į dingusių vaikų problemą, švelniai tariant, šokiruoja. Kai sakoma, kad papildomų priemonių imtis nereikia, kad dabartinė teisinė bazė ir taikomos paieškos priemonės yra efektyvios, o „AMBER Alert Europe“ galimai dubliuotų esamas funkcijas – tai skamba kaip atsisakymas, nenoras imtis iniciatyvos. Dabartinės priemonės tikrai nėra pakankamos, jei Lietuvoje ir toliau be žinios dingsta vaikai, jeigu jų artimieji paliekami nežinioje. Net vienas dingęs ir neatrastas vaikas Lietuvai yra per daug“, – teigia Europos Parlamento narysP. Auštrevičius.

EP narys dabartinę situaciją vertina kaip valdininkų nekompetenciją ir tebesitęsiančią betvarkę. „Todėl reikalausiu, kad mūsų šalies Vidaus reikalų ministerija iš naujo apsvarstytų klausimą dėl jungimosi prie „AMBER Alert Europe“ tinklo. Juo labiau kad tai šaliai nieko nekainuos – Lietuva gavo pažadą, kad nemokamai bus apmokyti mūsų policijos pareigūnai, atsakingų institucijų darbuotojai“, – sako P. Auštrevičius.

Praktika rodo, kad pirmosios minutės ar valandos po vaiko dingimo yra lemtingos, todėl „AMBER Alert Europe“ sistema, užtikrinanti ne tik specialiųjų tarnybų bei pasieniečių, bet ir gyventojų įsitraukimą į paiešką, leidžia pasiekti geresnių paieškos rezultatų. Skaičiuojama, kad Europos Sąjungoje kasmet be žinios dingsta apie 250 tūkstančių vaikų. 2015 metais Lietuvoje nepavyko rasti 15 dingusių vaikų. Praėjusią savaitę Europos Parlamento sesijoje net 465 europarlamentarai balsavo už patvirtintą deklaraciją dėl „Amber Alert Europe“ sistemos išplėtimo Europos Sąjungoje. Deklaracija numato penkių punktų veiksmų planą, kaip sustiprinti „Amber Alert Europe“ tinklą.

Nyderlanduose, kur „AMBER Alert“ sistema veikia nuo 2008 metų, net 75 proc. dingusių vaikų buvo sėkmingai rasti pasinaudojant veikiančia įspėjimo sistema. Ši sistema apima plačias visuomenės informavimo apie vaiko dingimą priemones, pateikiant informaciją ne tik atsakingoms institucijoms, bet ir populiariuose socialiniuose tinkluose, visuomeninio transporto ir lauko reklamos stenduose ir t.t.