Konfliktas Kalnų Karabache: ES reikia stiprios derybų pozicijos

2016 04 13 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Vakar vakaro plenarinės sesijos debatų dėl situacijos Kalnų Karabache metu ALDE grupės viceprezidentas Petras Auštrevičius (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis) ragino Europos išorės veiksmų tarnybą rasti būdą, kaip padidinti ES indėlį į taiką ir stabilumą regione.

„Raginu Europos išorės veiksmų tarnybą pateikti ryžtingą strategiją, kuri suteiktų Europos Sąjungai stiprią derybų poziciją ir galimybę siekti Rytų partnerystės tikslų – remti taiką ir stabilumą šalia esančiose valstybėse. 1994 metų laikų retorika, kada buvo įsteigta Minsko grupė, o ES nelaikyta globalia žaidėja ir tarpininke, daugiau nebegalioja. ES yra pasaulinė veikėja ir ji yra pajėgi prisidėti prie Rytų partnerių Pietų Kaukaze saugumo. Taip pat reikalauju atkreipti dėmesį į abiejų konflikto pusių vykdomas precedento neturinčias ginklavimosi varžybas, kurios jau eilę metų yra remiamos tos pačios ginklų tiekėjos – Rusijos“.

Šių metų pradžioje Rusija suteikė Armėnijai 200 milijonų JAV dolerių paskolą finansuoti pastarosios karinės ginkluotės įsigijimą iš Maskvos, tačiau Rusijos pareigūnai atskleidė planus ir toliau ginkluoti abi Kalnų Karabacho konflikto puses. Per pastaruosius penkerius metus Azerbaidžanas įsigijo Rusijoje pagamintų ginklų už maždaug 4 milijardus JAV dolerių.

Parengė – ALDE