Diskusija „Kaip rusijos karas prieš Ukrainą pakeitė Europą“
2025 02 23
Raktažodžiai: Lietuvoje, Ukraine

Trečiųjų karo Ukrainoje metinių išvakarėse kviečiu visus paremti Ukrainą: Radarom ir 1890!
Noriu padėkoti visiems, ypač Lietuvos šaulių sąjungos bendruomenei, taip gausiai susirinkusiai į mūsų rengtą diskusiją Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejuje - „Kaip rusijos karas prieš Ukrainą pakeitė Europą“ .
„Ilgalakis miegas, letargas mus vis dar yra apėmęs. Orientuojamės į gerovę, bet ne saugumą. Yra drama ir išgąstis, bet prioritetai lieka nepasikeitę“, - diskusijos pradžioje įspėjo VDU profesorius, filosofas Gintautas Mažeikis.
Jonas Ohmanas, organizacijos „Blue / Yellow“ vadovas sakė:
„Klausimas, ar mes nepavargome remti Ukrainą, yra suprantamas, bet jau truputį erzina. Situacija dabar pakankamai pavojinga, reikia ruoštis. Mes šiandien turime prabangą, kad Ukraina toliau kariauja vietoje mūsų. Lietuva tarp Ukrainos rėmėjų tikrai išsiskiria, mes parodome savo gerą valią. Su nerimu žiūriu į mūsų neišmoktas pamokas. Matome dabartinę dronų reikšmę kare, bet stebėtinai lėtai įsisaviname jų reikšmę. Linkėčiau daryti išvadas“.
Arūnas Kumpis, karys savanoris, knygų „Ukrainos karo audrose. Savanorio iš Lietuvos dienoraštis“ autorius diskusijoje teigė:
„Pradžioje Ukrainoje iš esmės vyko manevrinis karas. Dabar vyrauja gerokai kitoks, pozicinis karas, kur aiškios mūsų ir priešo gynybinės linijos. Atstumai tarp mūsų priešo vis augo, dronų era tuos atstumus pailgino iki kone 10 kilometrų. Man atrodo, kad didžiausia klaida, mąstant apie rusų kariuomenę, yra ta, kad manoma, jog juos galima atgrasyti. Bet teroristus galima tiktai sunaikinti. Pas mus gynybos strategijose labai daug kas paremta žodžiu „jeigu“. Plano B neturime, nes viskas vis dar paremta atgrasymu. Klaida ta, kad mes visą laiką rengiamės ne kariauti, o atgrasyti, o tai yra visiškai skirtingi dalykai“.
Dr. Egidijus Papečkys, Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos 4-osios rinktinės vadas diskusijoje sakė:
„Kaip šauliai mes tikrai negalvojame nei apie tankus, nei apie lėktuvus. Mūsų misija: padėti ant žemės. Šaulių sąjungoje daugėja dronų simuliacijos klasių, mokome operatorius. Tarp besimokančių nemažai jaunimo“.
Diskusijoje dalyvavo Ukrainos asociacijos „Kadetų sandrauga“ vadovai, Ukrainos kariuomenės savanoriai. Po diskusijos Vytauto Didžiojo karo muziejus kartu su draugais iš Ukrainos pakvietė į karui Ukrainoje skirtos parodos „Nepalaužiamas kodas“ atidarymą.
Plačiau - nuorodose komentaruose. Diskusijos rengimą parėmė EP politinė grupė „Renew Europe“. Ačiū visiems dalyviams: Lietuvos šaulių sąjungai, VDU akademinės bendruomenės nariams, Europe Direct Kauno skyriaus vadovams, Kauno Rotary klubo nariai ir žiūrovams.