Pilietinių iniciatyvų projektas "Kuriame Lietuvą!"

2025 05 13 Raktažodžiai: Lietuvoje
puslapiui
Norėčiau pakviesti ir arčiau susipažinti su mano gimtaisiais, greta Vilniaus esančiuose pušynuose paskendusiais Juodšiliais.
Gegužės 9 d. čia vyko man ypatingas renginys, kurio metu pristatytas bendras miestelio Šv. Uršulės Leduchovskos ir „Šilo“ gimnazijos bendruomenių leidinys „Juodšilių atspindžiai: laiko ir žmonių pynė“. Šis knygelė išleista lietuvių ir lenkų kalbomis, yra projekto „Kuriame Lietuvą“ dalis. Ačiū visiems mokytojams ir moksleiviams, kurių dėka leidinys išvydo dienos šviesą, kurio dėka buvo užrašyta ne tik miestelio istorija, bet ir jo senbuvių liudijimai.
Knygelė savyje talpina ne vieną istoriją apie iškilių asmenybių kelius. 1831 ir 1863 m. miškuose ties Rūdninkų giria narsiai kovėsi mūsų sukilėlių būriai. Prieš daugiau kaip šimtmetį Juodšiliai buvo populiari poilsio vieta, miestelis garsėja ir savo pilkapiais, susiformavusiais dar IX–XII amžiuje. Gyvenvietės istorijoje savo žymę paliko iškilios asmenybės, pradedant rašytoju, publicistu ir kovotoju prieš totalitarinį režimą Juzefu Mackevičiumi, kurio namai-muziejus šiandien tampa svarbi jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos.
„Susibūrę rinkti informacijos leidiniui, pakalbinę senuosius miestelio gyventojus sužinojome daug naujo. Viduje visą laiką jaučiau jaudulį ir pasididžiavimo jausmą: mūsų miestelio istorija jau yra įamžinta. Man atrodo, šis knygelės atsiradimas suvienijo visus juodšiliečius“, – įspūdžiais pasidalijo moksleivė Margarita Ševcova.
„Į knygelės pristatymą atvyko moksleiviai iš abiejų Juodšilių mokyklų, taip pat vyresnės kartos Juodšilių gyventojai. Buvo smagu pasižiūrėti į savo miestelį kitomis akimis, kalbantis su senjorais. Manau, renginys parodė, kad yra žmonių, kurie rūpinasi Juodšiliais, kurie kartu kurs šio miestelio ateitį“, – sakė moksleivė Ūla Bučelytė.
Juodšiliuose dirbanti lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Jolanta Gumbrevičienė sako, kad leidinys „Juodšilių atspindžiai: laiko ir žmonių pynė“ – įrodymas to, kad skirtingos tautos, skirtingos žmonių kartos randa bendrą kalbą. Mokytojos teigimu, per tą laiką, kai mokytojai ir moksleiviai kartu dirbo rengdami medžiagą knygelei, tikrindami faktus, vieni iš kitų daug ko pasimokė.
Kviečiame pavartyti leidinį apie Juodšilius ir daugiau sužinoti apie Vilniaus kraštą.
Nuoroda į leidinį: https://rb.gy/ltlddq