Seime diskutuota apie pabėgėlių srauto į Europą nulemtas grėsmes ir galimybes

2015 10 16 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas

Ekonomistai dėl pabėgėlių atvykimo į Europą įžvelgia daugiau galimybių nei grėsmių, ES valstybėms toliau diskutuojant dėl solidarių sprendimų ir atsakomybės. Apie tai šiandien kalbėta Seimo Europos klubo ir Seimo Europos informacijos biuro surengtoje diskusijoje „Pabėgėlių krizė Europos Sąjungoje – solidarumo testas“.

Diskusijoje dalyvavusi DNB banko vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka pažymėjo, kad šiuo metu dėl pabėgėlių atvykimo įžvelgia daugiau galimybių nei grėsmių. Pirmiausia – dėl demografinių priežasčių, nes didžioji dalis Europos Sąjungos šalių pastaraisiais metais susiduria su senėjimo procesu. Ekonomistė pažymėjo, kad statistika rodo, jog maždaug penktadalis šiuo metu atvykusių į Europą – vaikai, 13 proc. moterų ir likę maždaug du trečdaliai – vyrai, visi jie darbingo amžiaus.

„Pasaulyje ekonomikos augimas šlubuoja, bet Europos Sąjungoje investicijų apimtys itin menkos ir lėtos. Pabėgėlių klausimas šiame kontekste svarbus. Dauguma grėsmių yra iš esmės susijusios su emocijomis. Kalbant apie galimybes – iš ES šalių patirčių matome, kad sėkmingai pradeda dirbti apie pusę atvykusių žmonių. Jei Lietuvai pavyktų įdarbinti bent trečdalį atvykusių – tai būtų geras rodiklis. Kalbant apie galimybes – tai teigiamas impulsas ir demografijai, ką įrodė Airijos pavyzdys, kur teigiamas gimstamumo rodiklis didele dalimi pasiektas dėl atvykusių imigrantų. Žinoma, prie galimybių reikėtų priskirti ir augantį vartojimą, investicijas. Kalbant apie prekynius ryšius, Didžiosios Britanijos, Turkijos pavyzdžiai įrodo, kad per 5 metus prekybiniai ryšiai su pabėgėlių gimtosiomis šalimis išauga nuo 2 iki 6 kartų. Tai irgi prisideda prie ekonominio augimo“, – teigė DNB banko vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims J. Rojaka.

„Gali būti, kad Europos ateityje laukia dar didesni iššūkiai – galimas didelis prieglobsčio prašytojų srauto iš Afganistano, daugiau kaip 30 mln. gyventojų turinčios šalies, augimas. Todėl tarptautinė bendruomenė, ES, NATO šalys turi būti solidarios, imtis konkrečių veiksmų ir mesti visas pajėgas stabilumui neramiuose regionuose užtikrinti. Jei Afganistane dabar nebus įtvirtintas valstybės kūrimo tęstinumas, visuomenės stabilizavimas, tuomet laukia įtampos augimas, kuris vers žmones bėgti iš šalies. Turime nedelsti, jei norime užkirsti kelią pabėgėlių srautų augimui“, – teigė diskusijos Seime iniciatorius, Europos Parlamento narys liberalas Petras Auštrevičius.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Armino Lydekos teigimu, ES turi ir gali priimti sunkius, bet reikiamus sprendimus – pirmiausia, atrinkti tikruosius prieglobsčio prašytojus, tuos, kurie bėga nuo realios grėsmės sau ir savo šeimai, tuos, kurie nebegali grįžti į tėvynę. „Tokiems žmonėms galime ir turėtume suteikti šansą įsikurti bei gyventi čia, Europoje – sudaryti sąlygas ne tik dirbti, uždirbti, bet ir mokėti mokesčius, gerbiant mūsų kultūrą ir tradicijas“, – diskusijoje teigė A. Lydeka.