Europos Parlamente pritariama P. Auštrevičiaus siūlymams, kad ES tiesiogiai dalyvautų užtikrinant Astravo jėgainės saugumą
Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetas pritaria Petro Auštrevičiaus pasiūlytoms priemonėms, kuriomis ES įsipareigotų kontroliuoti nesaugia pripažintos Baltarusijos Astravo jėgainės atitikimą branduolinės saugos standartams, o taip pat – Europos Komisijos rekomendacijų po atliktų jėgainės streso testų įgyvendinimą.
„Mano įsitikinimu, Astravo jėgainės saugumas privalo tapti visos ES, ne vienos Lietuvos reikalu. Ir tai galima pasiekti būtent dabar, kai yra rengiamas daugiametis 2021-2027 m. ES biudžetas ir kuriamos visiškai naujos ES išorinės veiklos finansavimo priemonės bei taisyklės. Reikia pripažinti, kad ES iki šiandien neturėjo reikiamų finansinių ir teisinių priemonių, kuriomis galėtų užtikrinti kaimyninėse šalyse statomų branduolinių objektų saugumą. Mano inicijuoti sprendimai Europos Parlamente, labai tikiuosi, paskatins ir Lietuvos valdžią aktyviau siekti konkrečių ES žingsnių bei jų patvirtinimo ES Taryboje, ko kol kas labai trūksta“, – sako Europos Parlamento narys P. Auštrevičius.
Vakar Briuselyje Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetas pritarė P. Auštrevičiaus pranešimui, kuriuo apibrėžiamos nuostatos dėl naujai kuriamo Europos branduolinės saugos instrumento (EINS). EP Užsienio reikalų komitetas pritarė, kad EINS turi finansuoti priemones, skirtas ir ES kaimynystėje esančių šalių branduolinių objektų streso testų rekomendacijoms įgyvendinti. Taip pat pritarta siūlymui, kad valstybėms, kurios nebendradarbiauja su Europos Sąjunga branduolinės saugos klausimais, visa kita skiriama ES parama gali būti sustabdyta ar visiškai nutraukiama.
Dėl šių P. Auštrevičiaus siūlytų ir EP Užsienio reikalų komiteto paremtų nuostatų Europos Parlamentas, planuojama, balsuos plenarinės sesijos metu 2019 m. sausio mėnesį.
„Lietuva privalo pačiu artimiausiu metu iškelti savo reikalavimus dėl Astravo jėgainės saugumo užtikrinimo, ir tai padaryti pačiu aukščiausiu lygiu – Europos Vadovų Taryboje. Nepasinaudoti šia galimybe dabar, kuomet yra deramasi dėl ateinančio daugiamečio ES biudžeto, būtų nedovanotina strateginė klaida“, – sako P. Auštrevičius.