Petras Auštrevičius. Apie tai, kas nėra Europa

2019 05 09 Raktažodžiai: 2014-2019 m. kadencijos archyvas
20190416 EP 088045A CCR 127 RESIZED L
Kokia buvo, yra ir kokia ateityje turėtų būti Europa – jau ne kartą diskutuota ir aptarta. Todėl gegužės 9-osios, Europos dienos, proga noriu aiškiai įvardinti, kas nėra Europa. Tai svarbu, nes mūsų žemynui ir mums, europiečiams, šiandien mėginama lipdyti ne vieną etiketę, kuri neatitinka tikrovės.

Turėdami savanaudiškų sumetimų tą daro populistai, turėdami piktų ketinimų –propagandininkai. Aš manau, kad verta didžiuotis šiandienos Europa, nors ji ir susiduria su ne vienu rimtu išbandymu. Ir štai trumpai paaiškinsiu kodėl.

Pirma: Europa nėra „nurašyta“ ar išsibarsčiusi. Nepaisant Didžiosios Britanijos politikos populistų neatsakingai įnešto „Brexit“ chaoso, kurio pasekmes jaučiame visi, vienybė ir solidarumas kertiniais klausimais išlieka skiriamasis Europos Sąjungos (ES) bruožas. Tikiu, kad tai dar bus progų įrodyti „Brexit“ maratono finiše ir vėliau.

Antra: šių dienų Europa nėra skirta kariauti, ji niekam negrasina. Europos projektas, 1950-aisiais pradėtas šio projekto krikštatėvio Roberto Schumano, ir šiandieninė ES yra pagrindinis garantas taikai bei vienybei mūsų žemyne ir kiekvienam mūsų.

Trečia: Europa nekursto nesantaikos. Tie, kurie bando įrodyti priešingai, dažniausiai susiduria su dideliais keblumais, arba – turi piktų kėslų (kaip jau minėjau – tai daro nedraugiškų valstybių ar organizacijų propaganda). Europa šiandien aukščiau nei bet kada kelia tolerancijos ir pagarbos įvairovei kartelę, ir tikiu, žvaigždės mėlyname fone daugeliui kartu yra ir tolerancijos vėliava.

Ketvirta: Europos gerovė nėra mitas ar tik praeitis. Iššūkių netrūks visais laikais, bet svarbiausia, kad Europa turi lyderių ir stiprią pilietinę visuomenę, kuri gali juos įveikti. Kas dėl politikos lauko – esu tikras, kad ES nėra tik Angela Merkel ir Nicolas Sarcozy. Europa, tikiu, dar išgirs raiškų ir tvirtą Lietuvos balsą (ir todėl būtinai dalyvaukit prezidento rinkimuose šią savaitę). Solidari ir vieninga Europa yra, buvo ir bus mūsų visų gerovės garantas.

Penkta: Ne, Europa neatsitvers jokiomis sienomis. Europa griauna, o ne stato sienas. Kad ir kokį susipriešinimą mūsų žemyne ir aplink jį kurstytų priešiškos jėgos, joms niekada nepavyks. Nes Europa yra Laisvė, o Laisvė yra Europa. Čia galime ir galėsime laisvai galvoti, laisvai daryti tai, ką norime.

Ir pabaigai – vietoj išvados. Taip, Europa niekada nebuvo ir dabar nėra užbaigtas projektas, savaime užtikrinantis laisvę, gerovę ir taiką. Vardan sėkmingos ir saugios Europos, o tuo pat metu – ir vardan Lietuvos, kiekvienam reikės pasistengti: skirti savo jėgas ir idėjas, kai reikės – apginti tas vertybes, kuriomis tikime. Ne vien tik tokiomis išskirtinėmis progomis kaip prezidento ar parlamento rinkimai, ne tik priešokiais. Europos dienos proga to visiems linkiu.