29-ios dienos nuo Vyriausybės garsiai pristatyto paramos verslui priemonių paketo

2020 04 14 Raktažodžiai: Lietuvoje
29
29-ios dienos praėjo nuo Vyriausybės garsiai pristatyto paramos verslui priemonių paketo. Atrodytų, šiandien jau turėtume matyti antraštes su Lietuvos verslo padėkomis valdžiai už laiku ir efektyviai pritaikytas paramos verslui priemones, tačiau ne. Praėjus beveik mėnesiui mes vis dar matome Ekonomikos ir inovacijų viceministrės (ministro, reiktų suprasti, tokiu metu nereikia) pažadą, kad jau tuoj tuoj, kitą savaitę šalies smulkųjį ir vidutinį verslą pasieks labiausiai pastarųjų laukiamos finansinės priemonės. Kol valdžios lūpomis dalijami nauji pažadai, asocijuotos verslo organizacijos skambina pavojaus varpais, jog reali pagalba verslo nepasiekia, dalis numatytų priemonių neveiksmingos ar paprasčiausiai netinkamos, o nuo to, kaip greitai bus aktyvuota parama verslui, priklausys, kokia bus šalies ekonomika artimiausiais metais.

Natūraliai kyla klausimas - jei tiek laiko užtrunka skambių žodžių kelias iki biurokratinių kabinetų, tai kiek dar laiko prireiks laukti tokiomis sudėtingomis sąlygomis verslui, kol bus tinkamai pasiruošta, techniškai įgyvendinta ir verslas galiausiai gaus realią paramą? Ar nekyla valdžios ir valdininkų kabinetuose klausimų, kiek verslui kainuoja viena delsimo diena ir kiek per tą laiką Lietuvos piliečių tampa dėl to bedarbiais? Tiek ekonomistai, tiek ekspertai, tiek ir šalies premjeras šiandien pripažįsta, jog trūksta spartos šiuo klausimu - tad ko laukiame, mielieji?

Panašu, kad valdžios požiūris į darbo vietų išlaikymą, šeimų pajamų palaikymą pasireiškia tradiciniu palinkėjimu - "Laikykitės ten!".

Europos šeimos verslų asociacija, vienijanti daugiau nei 10 000 įmonių visoje Europoje, savo kreipimąsi į ES institucijas pastebi, jog šiandieninėmis sąlygomis būtinas didesnis Europos valstybių narių veiksmų koordinavimas, turi būti sudarytos visos sąlygos saugiam prekių ir paslaugų judėjimui, pagreitintas pinigų judėjimas ir, svarbiausia, spartinamas pagalbos verslui priemonių įgyvendinimas. Vėlesnis pinigų grąžinimas ir vyriausybių žadamos kompensacijos gali sukelti ne viltis verslui, bet rimtą žlugimo riziką. Pabrėžiama, kad tokiu metu privalo būti mažinama biurokratija ir skubinami realūs veiksmai, o Europos Komisija turi užtikrinti, kad vyriausybės nedvejodamos įgyvendintų savo neatidėliotinos politikos veiksmus ir atitiktų verslo poreikius, kol dar nevėlu.