Grupė europarlamentarų ragina ES pasiuntinius aktyviai dalyvauti politinių kalinių teismuose Baltarusijoje

2021 06 01 Raktažodžiai: Human rights

78-nių europarlamentarų grupė bendru pareiškimu šiandien kreipėsi į visų ES valstybių užsienio reikalų ministrus ir ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams Josepą Borrellį, ragindami ES pasiuntinius aktyviai ginti daugiau nei 400 politinių kalinių Baltarusijoje, stebėti ir dokumentuoti A. Lukašenkos režimo kontroliuojamus teisminius procesus ne tiktai Minske, bet ir šalies regionuose.

Europarlamentarų laiške, kurį pasirašė visų pagrindinių EP frakcijų atstovai, pabrėžiama būtinybė ES ir valstybių narių pasiuntiniams reguliariai ir nuolatos dalyvauti Baltarusijos režimo rengiamuose teismų procesuose, kai nagrinėjamos politinių kalinių ir visuomenininkų, opozicionierių bylos. „Seniai laikas išklausyti daugelio politinių kalinių, dalyvavusių taikiuose protestuose prieš ir po Baltarusijos prezidento rinkimų, liudijimus“, – rašoma europarlamentarų grupės kreipimesi ES valstybių diplomatams.

Laiške pažymima, kad gegužės 25 d. grupei Baltarusijos opozicijos aktyvistų, įskaitant Baltarusijos krikščionių demokratų partijos lyderį Pavelą Severynecą, režimo teismas skyrė 4-7 metų laisvės atėmimo bausmes. Baltarusijos teismai nuosprendį ruošiasi skelbti ir 2020 m. Sacharovo premijos laureatams: jau metus kalinamiems tinklaraštininkui, politiniam kaliniui Sergejui Cichanouskiui bei buvusiam kandidatui į Baltarusijos prezidentus Mikolai Statkevičiui. Teismų proceso taip pat laukia A. Lukašenkos režimo iš keleivinio lėktuvo neseniai pagrobtas ir įkalintas tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė, jiems gresia mirties bausmė. „Neteisėtai sulaikyti ir persekiojami Baltarusijos žmonės yra brutalaus kriminalinio A. Lukašenkos režimo aukos“, – rašoma europarlamentarų grupės kreipimesi.

Šio kreipimosi iniciatorius, EP frakcijos „Renew Europe“ narys Petras Auštrevičius sako, kad kalinamiems ir kankinamiems žmonėms Baltarusijoje būtina moralinė ir visa kitokia įmanoma parama. „Mažiausia, ką ES pasiuntiniai ir diplomatai gali padaryti – tai aktyviai dalyvauti ar bent stengtis patekti į teismus, dokumentuoti visą režimo diriguojamą teisminį procesą. Vykdomi nusikaltimai žmoniškumui, todėl tai ypač svarbu“, – sako P. Auštrevičius.

Letter-regarding-witnessing-the-trials-of-civil-activists-in-Belarus2.pdf