Juodšiliuose rengiama istorinė konferencija

2023 05 25 Raktažodžiai: Lietuvoje

 Juodšiliuose rengiama istorinė konferencija – „Kultūrinis Lietuvos-Lenkijos dialogas: laisva ir pergalinga vieninga Europa“

Gegužės 26 d. Vilniaus rajone, Juodšiliuose, vyks neeilinis įvykis – pirmoji konferencija „Kultūrinis Lietuvos-Lenkijos dialogas: laisva ir pergalinga vieninga Europa“. Konferencijos organizatoriai subūrė Lietuvos ir Lenkijos ekspertus aptarti garsaus XX-ojo amžiaus publicisto, Lenkijoje ir Lietuvoje gerai žinomo bei Juodšiliuose gyvenusio aršaus komunizmo ir nacionalizmo kritiko Józefo Mackiewicziaus palikimą: jo liudijimus, pogrindyje leistas knygas ir jų svarbą šiandienai, kai Europa gyvena rusijos tęsiamo karo Ukrainoje sąlygomis.

Konferencijos organizatoriai kelia tikslą atsispiriant nuo J. Mackiewicziaus palikimo aptarti bendrą Lietuvos-Lenkijos kultūros paveldą ir būdus, kaip šiandien galėtume dar labiau sustiprinti regiono kultūrinį ir politinį bendradarbiavimą bei šalis jungiančias europietiškas vertybes – laisvę, demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms. Diskusijos konferencijoje metu planuojama aptarti J. Mackiewicziaus indėlį puoselėjant laisvę ir demokratiją totalitarinių režimų akivaizdoje, o taip pat – sovietinio ir šiandienos rusiškojo imperializmo sąsajas.

„Mano kartai Józefas Mackiewiczius buvo išskirtinė asmenybė. Jis atskleidė barbarišką komunizmo prigimtį kaip Katynės įvykių, kur buvo išžudyta tūkstančiai Lenkijos karininkų, pareigūnų ir civilių, masinių kapaviečių atidengimo liudininkas. Autoriaus knygos, uždraustos komunistinio režimo, mums ilgą laiką buvo prieinamos tik pogrindyje. J. Mackiewicziaus pasišventimas laisvei ir pamatinei tiesai be galo svarbus. Todėl dabar, kartu su žinomais Lenkijos ir Lietuvos istorikais bei ekspertais, norime aptarti J. Mackiewicziaus palikimo svarbą. Tarp aktualių klausimų: kaip autorius anuomet aprašė rusiškąjį imperializmą ir koks jis yra šiandien, kiek svarbus atsidavimas tiesai masinės propagandos laikais?  J. Mackiewicziaus palikimo ir jo liudijimų pagalba tikiuosi dar daugiau suprasti apie Lenkijos-Lietuvos santykius ir tai, kaip galėtume juos sustiprinti, atliepiant į šių dienų grėsmes ir iššūkius, kuriuos patiriame kartu“, – prieš konferenciją Juodšiliuose sakė joje dalyvausianti Europos Parlamento (EP) Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos atstovė Anna Fotyga, 2006-2007 m. ėjusi Lenkijos užsienio reikalų ministrės pareigas.

Konferencijos Juodšiliuose iniciatorius Europos Parlamento frakcijos „Renew Europe“ narys Petras Auštrevičius pabrėžia, kad Vilniuje su šeima gyvenusio žurnalisto ir publicisto J. Mackiewicziaus liudijimai bei palikimas yra ypač aktualus šiandienos rusijos tęsiamo karo Ukrainoje kontekste.

„Autorius savo laiku labai tiksliai, vaizdžiai perteikė tragiškus Antrojo pasaulinio karo įvykius Vilniuje, Lietuvoje, o taip pat užfiksavo istoriškai itin svarbius faktus apie žudynes Katynėje. Dabar Juodšiliuose, kuriuose J. Mackiewiczius gyveno, jo šeimos name rengiame pirmąją tokią Lietuvos ir Lenkijos atstovų konferenciją, kuri mums suteiks išskirtinę progą atsispiriant nuo autoriaus perspektyvos padiskutuoti, kaip galėtume vertinti šiandienos įvykius Europoje žvelgiant iš įvairių perspektyvų bei kontekstų, o svarbiausia – kaip turime į juos reaguoti. Mūsų vienybė su Lenkija čia yra ypatingai svarbi“, – sako europarlamentaras, Europos Parlamento frakcijos „Renew Europe“ narys P. Auštrevičius.

Konferencijoje dalyvaus Europos Parlamento nariai P. Auštrevičius, A. Fotyga (Lenkija) ir Kosma Zlotowski (Lenkija).

Lietuvos-Lenkijos kultūrinius ir politinius santykius istoriniame kontekste aptars: dr. Mariuszas Antonowiczius (Lenkų diskusijų klubas), prof. dr. Raimundas Lopata (Seimo narys), Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Okinčicas, Lenkijos ambasados Lietuvoje atstovai Uruszula Doroszewska ir Konstanty Radziwiłł. Konferencijoje pasisakys senatorius prof. Włodzimierzas Bernackis (Lenkijos Švietimo ir mokslo viceministras), dr. Małgorzata Ptasińska, prof. Włodzimierz Bolecki, dr. Pawel Libera, prof. Marek Kornat ir prof. Tadeusz Wolsza.